راهکارهای مراقبت از پوست در دوران همه گیری کرونا

مراقبت از پوست در دوران همه گیری کرونا ویروس

شستن دست ها و استفاده از ماسک دو راه حل کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا است ، اما این مهم باعث میشود که پوست خشک شود و موجب ایجاد عارضه های پوستی مختلفی شود ، شما ممکن است در دوران همه گیری کرونا ویروس دست های خود را بیشتر از قبل بشوئید یا از ضد عفونی کننده های الکلی بیشتر استفاده کنید ، بعضی از مردم مجبور هستند زمانی را که بیرون از خانه سپری میکنند ماسک بزند و گاها برای مدت طولانی از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به کرونا استفاده کنند. ، این ها الزاماتی است که برای جلوگیری از ابتلا و شیوع این بیماری باید انجام داد ، اما باعث میشوند که رطوبت نرمال پوست کاهش یابد و با تحریک پوست باعث صدمه زدن به آن شوند ، اما با ایجاد چند تغییر در روتین مراقبت از پوست یا انجام چند اقدام ساده میتوانید از این مشکل جلوگیری کرد. در ادامه ما چند راهکار برای مراقبت از پوست دست و صورت در دوران همه گیری کرونا ویروس به شما معرفی میکنیم

 

مراقبت از پوست دست :

یکی از مهمترین کار هایی که برای جلوگیری از ابتلا به کرونا لازم است انجام دهید این است که دست های خود را از هرگونه جرم و آلودگی تمیز نگه دارید، توصیه سازمان بهداشت جهانی در این مورد این است که دست های خود را با صابون حداقل برای 20 ثانیه بشوئید یا از ضدعفونی کننده های الکلی (حاوی حداقل 60-70 % الکل ) استفاده کنید.

اما انجام این کار ها باعث میشود که پوست دست روغن های طبیعی و رطوبت خود را از دست دهد و سرانجام باعث تحریک و خشکی پوست دست شود

مراقبت از پوست دست

راهکار های جلوگیری از ایجاد اینگونه آسیب ها به پوست دست عبارتند از :

  • از آب داغ استفاده نکنید !

با پوست خود مهربان باشید ، از آب سرد یا ولرم برای شستشو با صابون استفاده کنید . آب داغ به تمیز کردن جرم و باکتری هایی که باعث بیماری میشوند کمکی نمیکند ، در عوض میتواند به پوست شما آسیب های جدی وارد کند.

  • از ضدعفونی کننده های آنتی باکتریال استفاده نکنید !!

تمیزکننده های آنتی باکتریال برای ضدعفونی کردن دست ها از کرونا ویروس به شما کمکی نمیکند و دارای ترکیبات شیمیایی مانند اسانس های خوشبو کننده هستند که باعث تحریک پوست دست میشود.

  • هنگام ضدعفونی کردن و تمیز کردن وسایل خود از دستکش استفاده کنید

ضدعفونی کننده ها و تمیز کننده های سطوح در مقابل جرم ها و باکتری های مضر اثربخش هستند ولی بعضی ترکیبات به کار رفته در آنها میتوانند به پوست دست آسیب های جدی وارد کنند.

  • از کرم های مرطوب کننده مدام استفاده کنید

بعد از شستن دست ها با آب سرد یا ولرم به آرامی آنها را خشک کنید و بلافاصله از کرم های مرطوب کننده بر روی پوست دست استفاده کنید ، اگر بعد از گذشت مدتی دوباره احساس کردید که پوست شما خشک شده مجددا از کرم مرطوب کننده استفاده کنید .

توجه داشته باشید که بهتر است از مرطوب کننده های ضد حساسیت و بدون اسانس عطر و رنگ هستند  ، استفاده کنید تا از تحریک پوست جلوگیری کرده باشید . کرم های مرطوب کننده را میتوانید کنار روشویی و هرجا که بیشتر دست های خود را میشوئید یا حتی درون ماشین بگذارید تا استفاده از آنها را فراموش نکنید و همواره پوست خود را مرطوب نگه دارید!

هنگام انتخاب مرطوب کننده به دنبال ترکیباتی مثل ( گلیسیرین ، هیالورونیک اسید ، و اوره ) باشید . اگر دچار خشکی بیش از حد پوست هستید با مشورت با پزشک متخصص میتوانید از مرطوب کننده های دارای بافت سنگین تر که حاوی روغن ها ترکیبات غلیظ تر و سنگین تر هستند استفاده کنید

]چرب کردن پوست دست بعد از شستشو در دوران همه گیری ویروس کرونا

حتی اگر پوستتان بعد از شستشو خشک نمیشود فراموش نکنید که باید به صورت مداوم پوست خود را مرطوب نگه دارید چرا که جلوگیری از ضایعه های پوستی با پوست سالم بسیار راحت تر از  درمان پوست خشک شده و ترک خورده است.

 

مراقبت از پوست صورت :

در دوران همه گیری کرونا ویروس  بسیاری از مردم در محل کار خود مثل ( سالن های آرایشی ، رستوران ها ، سوپرمارکت ها و..) مجبورند در طول شیفت کاری خود ماسک بزنند ، توصیه سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک های نخی در اماکن عمومی برای کاهش شیوع ویروس از طریق کسانی که از ناقل بودن خود اطلاع ندارند است.

اما همانقدر که زدن ماسک برای سلامتی شما و اطرافیانتان ضروری است ، میتواند باعث ساییده شدن پوست صورت در نواحی بالای بینی ، چانه و گونه و حتی پشت گوش شود و موجب خارش و تحریک پوست این نواحی گردد. فضای مرطوبی که زیر ماسک ایجاد میشود نیز میتواند باعث بروز آکنه و دیگر ضایعه های پوستی شود.

مراقبت از پوست صورت در دوران همه گیری ویروس کرونا

راهکار ها ی جلوگیری از ایجاد این مسائل عبارتند از :

فراموش نکنید که هر روز قبل و بعد از استفاده از ماسک پوست صورت را تمیز و مرطوب کنید ، برای مرطوب کردن پوست صورت از محصولات (non comedogenic)  استفاده کنید، محصولاتی که منافذ پوست را نمیبندند و  اجازه تنفس طبیعی به پوست را میدهند

  • از محصولاتی که دارای روغن های معدنی مانند وازلین استفاده نکنید !

وازلین یک ترکیب شایع در کرم ها  پماد های دارای بافت سنگین است(چربی بالای 48%) و میتواند با کارایی ماسک تداخل ایجاد کند مخصوصا ماسک های N95   که توسط کادر درمان استفاده میشود ، اگر پوست شما بعد از مرطوب کردن حالت چربی به خود میگرد از یک مرطوب کننده حل شونده  در آب استفاده کنید.

  • نواحی که ماسک با پوست درگیر میشود را بپوشانید

میتوانید این نواحی را با پماد چرب کنید یا حتی از پانسمان استفاده کنید . برای جلوگیری از آسیب پوست این نواحی که اغلب در اثر فشاری که ماسک به پوست وارد میکنند بوجود می آید ، یک لایه نازک از zinc Oxide (اکسید روی ) می تواند پوست را نرم و از آن مراقبت کند ، زینک اکساید یک لایه محافظتی در برابر ادرار سوختگی و استفاده مکرر از پوشک در کودکان و خشکی های ناشی از آن ایجاد میکند که توانایی از بین بردن اثرات ناشی از استفاده مکرر از ماسک را داراست  . می توانید آن را روی بینی و پشت گوش ها زیر ماسک استفاده کنید.

همچنین میتوانید از یک پانسمان جایی که ماسک با پوست صورت برخورد دارد استفاده کنید فقط فراموش نکنید که با پزشک داروخانه در باره ی پانسمان هایی که برای پوست مزاحمت و حساسیت ایجاد نمیکنند و کارایی ماسک را مختل نمیکنند مشورت کنید .

آثار به جا مانده از ماسک بر روی پوست صورت کادر درمان در دوران همه گیری کرونا ویروس

  • تاول ها را درمان کنید

اگر زمانی که از ماسک استفاده میکنید شاهد ایجاد تاول روی پوست خود شدید ، به هیچ عنوان آنها را نترکانید ، سعی کنید ابتدا به آرامی آنها را تمیز کنید و از پماد های آنتی بیوتیک روی آن استفاده نمایید ، سپس با یک پانسمان جایی که ماسک با تاول برخورد میکند را بپوشانید.

  • آکنه ها را درمان کنید

اگر در حین استفاده از ماسک شاهد بروز جوش و آکنه روی پوست خود شدید به هیچ عنوان آنها را دستکاری نکنید ، از فشار دادن و درآوردن آنها پرهیز کنید چرا که باعث التهاب پوست و بیشتر شدن آکنه میشود ، راه حل درمان آن ها به این صورت است که باید جوش ها و آکنه ها را مرتب تمیز کرده و از مرطوب کننده ها و محصولات ضد جوش روی آنها استفاده شود.

 

به هیچ عنوان شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه و استفاده از ماسک را فراموش نکنید اینها الزامات جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس هستند در همین حین با استفاده از راهکار هایی که در این مطلب برای شما توضیح دادیم از پوست دست و صورت خود مراقبت کنید .

اگر ترک ها شروع به خونریزی کرد و تاول ها به زخم تبدیل شدند و به طور کلی پوست شما واکنش های شدیدی نسبت به شرایط نشان داده است حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا پوست آسیب دیده میتواند ریسک شما به ابتلا را بیشتر کند و نیاز به درمانی فرا تر از درمان خانگی داشته باشید.

 

 

Dgdena2