اسکار کلوئیدی و اسکار هایپرتروفیک چه تفاوت هایی باهم دارند ؟

اسکار های کلوئید ی و اسکار های هایپرتروفیک ، نوعی پاسخ التیامی تشدید یافته هستند که درمان آنها برای پزشکان چالش برانگیز است. بیماران در معرض خطر ایجاد کلوئید معمولا کمتر از 30 سال سن دارند و پوست آنها تیره است . پوست روی جناغ ، شانه ها و بازو ها ، نرمه گوش و گونه ها ، بیش از سایر نواحی مستعد ایجاد کلویید و اسکار هایپرتروفیک هستند.

اسکار هایپرتروفیک(برجسته) چیست ؟

اسکار های هایپرتروفیک معمولا از ترشح زیاد پروتئینی به نام کلاژن ایجاد میشود که برای بازسازی و ترمیم بافت تخریب شده ترشح میشود.معمولا در مرحله آخر احیا پوست ترشح کلاژن کاهش می یابد و مقدار زیادی از آنها تجزیه می شوند، اما گاهی اوقات ترشح بیش از حد و پیوسته ی کلاژن در ناحیه زخم باعث ایجاد اسکار هایپرتروفیک میشود.

اسکار های هایپرتروفیک ممکن است درتمامی نقاط بدن و در همه سنین ایجاد شود.

 

زخم برجسته (هایپرتروفیک) روی پوست دستدرمان زخم هایپرتزوفیک (برجسته ) با نوار سیلیکونی

تشخیص اسکار های هایپرتروفیک

اسکار های هایپرتروفیک برجسته هستند و در لایه ی بالایی پوست بوجود می آیند ( حدود 4 میلی متر از سطح پوست بالاتر می آیند)

آنها معمولا به رنگ های قرمز یا صورتی دیده می شوند. بافت زخم های هایپرتروفیک سخت و محکم است و بزرگترین نشانه ی آن ها اینست که دقیقا در بین مرز ناحیه ی زخم اولیه رشد میکنند و به بافت بقیه ی پوست سرایت نمیکنند.

بافت زخم هیپرتروفیک (برجسته)

 

اسکار کلوئیدی ( گوشت اضافه ) چیست ؟

مانند اسکار های هایپرتروفیک اسکار های کلوئید ی نیز از ترشح بیش از حد کلاژن در ناحیه اسکار شکل میگیرند .

هرچند که ساختار بافت آن با زخم های هایپرتروفیک متفاوت است.

بافت زخم های هایپرتروفیک سفت و سخت و سازمان یافته است ولی بافت زخم های کلوئیدی ضخیم و بی نظم است.

اسکارهای کلوئیدی معمولا در پوست بافت نرم ایجاد و شانس ایجاد زخم کلوئیدی  در کسانی که رنگ پوست تیره ای دارند بیشتر است .

 

زخم کلوئیدی (گوشت اضافه) روی پوست

زخم کلوئیدی ( گوشت اضافه ) ناشی از سزارین

تشخیص زخم های کلوئیدی

کلوئید ها به صورت دایره ای و حبابی معمولا بیش از 4 میلی متر در بالاترین لایه پوست پدید می آیند و ممکن است به رنگ های مختلفی از صورتی تا بنفش تیره دیده شوند.سطح آنها براق ، و بزرگترین نشانه ی آن ها اینست که بر خلاف اسکار های هایپرتروفیک خارج از محدوده ی زخم اصلی گسترش می یابند و بافت پوست سالم مجاور زخم را تحت تاثیر قرار میدهد . شما ممکن است اسکار کلوئیدی را در مجاورت زخم ، جایی که بافت پوست در مرحله اول سالم بوده را پیدا کنید.

اسکار کلوئیدی روی پوست نرمه گوش عوارض پیرسینگ
اسکار کلوئیدی روی نرمه گوش، عوارض پیرسینگ

 

درمان اسکار هایپرتروفیک

به طور کلی درمان زخم های هایپرتروفیک به مراتب راحت تر از درمان زخم های کلوئیدی است زیرا اندازه ی آن ها به مرور کاهش می یابند ، بنابر این تمرکز درمان بر تسریع و کمک به روند بهبودی طبیعی اسکار است.

استفاده از نوار سیلیکونی اِسکار-اِف ایکس و ژل سیلیکونی رژواسیل متداول ترین روش درمان  این نوع اسکار ها هستند . سیلیکون با کاهش تکثیر بی رویه کلاژن و تامین آب و رطوبت از دست داده شده باعث نرم شدن و مسطح شدن بافت اسکار میشود.

راه دیگر درمان این نوع زخم پانسمان فشاری نام دارد و به این ترتیب است که ناحیه اسکار را برای مدت زیادی با بانداژ یا پانسمان محکم میبندند که نهایتا بعد از حدود 6 ماه باعث نرم شدن و مسطح شدن بافت اسکار میشود.

درمان اسکار کلوئیدی

 اسکار های کلوئیدی بر خلاف اسکار های هایپرتروفیک به جای پس روی گسترش می یابد و بافت های سالم مجاور اسکار را تحت تاثیر قرار میدهند از این رو درمان این نوع زخم به مراتب پیچیده تر از درمان اسکار هایپرتروفیک است .

هرچند که انجام عمل تزریق کورتیکو استروئید بسیار موثر واقع میشود ، این عمل باعث میشود که کلاژن انباشته شده متلاشی شود و ترشح بی رویه آن در ناحیه اسکار کند شود که در نتیجه انتشار بافت ناخواسته متوقف ، و بعد از گذر زمان سطح اسکار بوجود آمده صاف میشود.

همانند اسکار های هایپرتروفیک درمان سیلیکونی برای کم کردن و نهایتا از بین بردن اسکار های کلوئیدی کاملا موثر است.

 

به طور کلی از بین بردن اسکار های قدیمی به نوع اسکار بستگی دارد هرچند که اسکار های هایپرتروفیک و اسکار های کلوئیدی تفاوت هایی دارند اما درمان آنها بسیار شبیه به هم هستند و فقط در مدت زمان طول درمان متفاوت هستند .

تشخیص و کسب اطلاعات لازم درباره ی اسکار ، قدم اول مقابله و درمان جای زخم است

متخصصین و مشاورین مجرب کمپانی اسکارهیل به شما در تشخیص اسکار کمک میکنند و تا مرحله ی آخر درمان در کنار شما هستند.

شما میتوانید با پشتیبان آنلاین سایت تماس برقرار کنید و با ارسال عکس اسکار خود مشاوره ی رایگان و تخصصی دریافت کنید.

Dgdena2
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *