چهار مرحله ترمیم طبیعی زخم پوستی    

مراحل ترمیم طبیعی زخم و ترمیم پوست

پوست ما قابلیت های شگفت انگیزی دارد ، به متعادل کردن دمای بدن کمک میکند ، در مقابل تهدید های خارجی بالقوه مثل جرم و باکتری های مضر دفاع میکند ، اجزای داخلی بدن را در کنار هم نگه میدارد و از همه مهم تر قابلیت احیا و ترمیم طبیعی خود را دارد .هنگامی که پوست شما زخم می شود ، خراش بر میدارد ، دچار سوختگی یا حتی جراحی میشود ، پوست بلافاصله پروسه ی ترمیم را شروع میکند تا اطمینان حاصل کند که اجزای درونی در حالت پایدار قرار دارند و جایشان امن است ، بنابراین فرآیند ایجاد اسکار نوعی پاسخ دفاعی بدن نسبت به تهدیدات خارجی مانند میکروب ها و جرم  های مضر است . اسکار و تغییر رنگ ایجاد شده توسط بافت اسکار  روی جای زخم نشان دهنده ی شروع فرآیند ترمیم است که این فرآیند به سلامت کلی پوست کمک میکند ، از آلودگی و ورود میکروب به زخم  جلوگیری میکند و عملکرد پوست را نزدیک به شرایط نرمالیته نگه می دارد .

  • چگونه پوست این کار را انجام میدهد ؟

عملکرد احیا و ترمیم طبیعی پوست را میتوان به سادگی به چهار فاز تقسیم بندی نمود .

فرآیند احیای پوست چهار فاز دارد : فاز انعقاد ، فاز التهاب ، فاز تکثیر و در آخر فاز چیدمان ، در ادامه هر فاز را دقیق تر بررسی میکنیم.

  • فاز انعقاد

انعقاد بلافاصله بعد از صدمه دیدن پوست آغاز می شود ، هدف آن اینست که از خونریزی جلوگیری کرده و ارتباط فضای بیرون از بدن را با اجزای داخلی قطع کند . در این فاز خونی که توسط بدن به سمت زخم راهی شده لخته می شود به عبارت دیگر حالت خون از مایع به چیزی شبیه ژل تبدیل می شود . در این مرحله به کمک خون لخته شده زخم بسته میشود تا بافت های زیرین ترمیم خود را شروع کنند.

  • فاز التهاب

زمانی که زخم بسته می شود نوبت به پاکسازی ناحیه آسیب دیده میرسد . در این مرحله بدن سلول هایی که کارشان ترمیم و پاکسازی است را به منطقه آسیب دیده هدایت میکند ، این سلول ها که شامل آنتی بادی ها ، گلبول های سفید ، آنزیم ها ، عوامل رشد و مواد مغذی هستند از طریق رگ های خونی به ناحیه زخم شده می روند و به پاکسازی زخم و پایه ریزی فاز تکثیر می پردازند.

  • فاز تکثیر

در این مرحله پوست شروع به ترمیم خود میکند . همه چیز با سلول های اپیتلیال شروع میشود به این معنی که دو طرف زخم  با این سلول های پوستی بسته میشود و  شرایط برای احیا فراهم میگردد. هنگامی که فاز التهاب تمام می شود، ترشح کلاژن آغاز و تار های کلاژنی در محیط فیبریلی شناور می شوند  که نهایتا به ترمیم و بازسازی پوست منجر میشود.

کلاژن یک پروتئین است که برای ترمیم بافت آسیب دیده حیاتی است و در آخر تکثیر بیش از اندازه آن ایجاد اسکار میکند. با افزایش جریان خون ، انرژی و مواد مغذی به بافت آسیب دیده می رسند و در همین زمان زخم نیز منقبض می شود .

  • فاز چیدمان

در این مرحله ساختار ماتریکس کلاژنی تقویت می شود و ارتباط بافت قدیمی با بافت جدید تکمیل می شود .

کلاژن های جدید در ساختار کلاژنی منظم چیده و جایگذاری می شود و بافت جدید را تشکیل میدهد و باعث تشکیل اپیدرم جدید می شوند.

در فاز چیدمان ، کلاژن و سلول پوست در ماتریکس کلاژنی جایگذاری مجدد می شوند و این مرحله تا زمانی که بطور کامل ماتریکس کلاژنی تکمیل شود ، طول خواهد کشید .

 

مراحل ترمیم طبیعی زخم و ترمیم پوست 2

 

محصولات مدیریت درمان جای زخم ابزاری عالی و قدرتمند جهت تسریع روند تکمیل این فاز می باشند.

برای انجام بهترین درمان برای ترمیم پوست آسیب دیده ، آگاهی از مرحله ای که زخم شما در حال سپری کردن است بسیار حائز اهمیت است ، اگر نگران ایجاد اسکار بعد از خوب شدن زخم تان هستید فراموش نکنید که از همان فاز ابتدایی باید همواره ناحیه زخم شده را تمیز و مرطوب نگه دارید ، سپس هنگامی که به فاز های آخر درمان زخم رسیدید میتوانید برای پیشگیری از ایجاد اسکار یا ترمیم اسکار ایجاد شده از محصولات ترمیم کننده اسکارهیل استفاده نمایید ، انجام این راهکار ها برای بهبود ظاهر اسکار و رسیدن به زیبایی طبیعی پوست کمک بسزایی میکند.

محصولات ترمیم کننده کمپانی اسکارهیل آمریکا ژل سیلیکونی رژواسیل کرم اسکار استاتیک و نوار سیلیکونی اسکار اف ایکس

برای مشاهده و بررسی بیشتر محصولات کمپانی اسکارهیل اینجا را کلیک کنید

در هر حال مشاورین مجرب ما تا انتهای درمان جای زخم شما قدم به قدم با شما همراه هستند ، شما فقط کافیست برای پشتیبان آنلاین این وبسایت عکس اسکار خود را ارسال کنید تا در اسرع وقت مشاوره تخصصی رایگان بگیرید

Dgdena2
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *